تفاوت زودپز ، بخارپز، آرام پز و پلوپز که هر کس باید بداند

تفاوت زودپز ، بخارپز، آرام پز و پلوپز

تفاوت زودپز ، بخارپز، آرام پز و پلوپز چیست؟ این 4 دستگاه در ظاهر عملکرد مشابهی دارند و می‌توان با خرید یکی از آن‌ها، از مزایای بقیه دستگاه‌ها نیز بهره مند شد. اما باید گفت که اینطور نیست تفاوت‌های مهمی در نحوه کار، نحوه پخت غذا و مدت زمان آماده سازی غذا بین این 4 دستگاه پخت و پز وجود دارد. بیایید یک بار برای همیشه با تفاوت زودپز، بخارپز، آرام پز و پلوپز آشنا شوید تا بتوانید بهترین را با توجه به نیاز خود انتخاب کنید.

زودپز برقی چه عملکردی دارد؟

زودپز برقی برای پخت سریع غذا کاربرد دارد. زوپز قادر است غذا را در مدت زمان کمتر و با مصرف انرژی کمتر نسبت به حالت عادی (روی اجاق یا داخل فر) آماده کند. میزان خرید زودپز نسبت به آرام پز، پلوپز و بخارپز بیشتر است و در اکثر خانه‌ها وجود دارد. قیمت این دستگاه برقی آشپزخانه نسبت به اینکه باعث صرفه جویی در زمان و انرژی می‌شود، به صرفه است.

دستگاه زودپز از یک دیگ، درپوش، دریچه خروج بخار و یک حلقه پلاستیکی برای جلوگیری از خروج بخار، تشکیل می‌شود. با روشن شدن زودپز، به تدریج فشار بخار آب داخل دیگ افزایش می‌یابد و غذا تحت فشار زیاد پخته می‌شود. مثلا مرغ داخل زودپز در عرض 30 الی 35 دقیقه کاملا پخته و آماده می‌شود.

آشپزهای ایرانی علاقه زیادی به استفاده از زودپز دارند چرا که می‌توانند در سریع‌ترین زمان ممکن غذای مورد علاقه خود را آماده کنند. برای مواقعی که مهمان سرزده دارید یا به دلیل مشغله و بیرون رفتن، غذا را اماده نکرده‌اید، می‌توانید با زودپز هر غذایی را که می‌خواهید سریع تهیه کنید.

زودپزها در ظرفیت‌ها و قابلیت‌های متنوعی عرضه می‌شوند. مثلا زودپز گوسونیک مدل 662، 6 لیتر و زودپز فوما مدل 2020، 12 لیتر ظرفیت دارد. بنابراین در خرید زودپز به این موارد توجه کنید. اما با زودپز چه غذاهایی را می‌توان تهیه کرد؟

 • انواع خورش
 • انواع پلو
 • کیک
 • ماست
 • سوپ و سایر غذاهای آبکی
 • پخت انواع حبوبات، گوشت و مرغ

آرام پز

در ادامه بررسی تفاوت زودپز، بخارپز، آرام پز و پلوپز به معرفی آرام پز می‌پردازیم. آرام پز کاملا برعکس زودپز عمل می‌کند. مکانیزم پخت غذا در آرام پز به این صورت است که به آرامی غذا را می‌پزد. المنت‌های حرارتی که در کف آرام پز قرار دارند، گرما را به کف و دیواره آن منتقل می‌کند و غذا به تدریج پخته می‌شود. آرام پز برخلاف زودپز، در دماهای پایین غذا را می‌پزد و رطوبت غذا را حفظ خواهد کرد.

مصرف انرژی توسط این دستگاه پخت و پز، پایین بوده و می‌توان با خیال آسوده از آن استفاده کرد. بهتر است این نکته را در نظر داشته باشید که میزان آبی که به همراه غذا داخل آرام پز می‌ریزید، در طول پخت، بخار نمی‌شود.

برای بهتر جا افتادن خورش و غذاهای آبکی، آرام پز گزینه بهتری است اما برای پخت به چند برابر بیشتر از حالت عادی، زمان نیاز دارد. دستگاه آرام پز معمولا به صورت چندکاره تولید می‌شود. آرام پز و سرخ سنکور مدل 5500SS و زودپز روگن مدل 1410 دو مدل دستگاه پخت و پز هستند که علاوه بر قابلیت آرام پز از سایر قابلیت‌های آن‌ها مثل زودپز و سرخ کن نیز می‌توان استفاده کرد. با توجه به نیاز خود در آشپزی می‌توانید به خرید آرام پز چندکاره با قیمت مناسب اقدام کنید.

اگر شاغل هستید یا طرفدار پخت در دمای پایین هستید، آرام پز انتخاب خوبی برای شما خواهد بود. می‌توانید قبل از بیرون رفتن مواد اولیه را داخل آرام پز بریزید و سپس دستگاه را روشن کنید تا هر زمان که به خانه برگشتید، غذای پخته و گرم در اختیار شما باشد. با آرام پز میتوان غذاهای زیر را تهیه کرد:

 • دلمه
 • دسر
 • خوراک لوبیا
 • انواع مارمالاد
 • انواع کیک
 • لازانیا
 • خورشت
 • پخت گوشت و مرغ
 • سوپ
 • مرغ بریان
 • ماست

بهتر است برای پخت لوبیا از آرام پز استفاده نشود. در مواد غذایی یخ زده نیز بهتر است ابتدا یخ آن‌ها کاملا باز شده بعد داخل آرام پز قرار بگیرند.

بخارپز

در این بخش به معرفی بخارپز می پردازیم تا تفاوت زودپز، بخارپز، آرام پز و پلوپز را بهتر درک کنید. غذایی که در بخارپز پخته می‌شود، سالم و برای تندرستی مفید است چرا که ویتامین‌ها و مواد مغذی داخل آن حفظ خواهد شد. بهترین روش پخت سبزیجات، بخارپز کردن آن‌ها است. البته نه تنها سبزیجات بلکه سایر مواد غذایی مثل گوشت، مرغ، ماکیان و … را نیز می‌توان به وسیله بخار به مرحله پخت رساند.

دستگاه‌های بخارپز اغلب به صورت چندطبقه طراحی می‌شوند تا بتوان به منوی مورد نظر تنوع بیشتری بخشید. بخارپز ناسا الکتریک مدل 700، بخارپز فوما مدل 480 و بخارپز عرشیا مدل 2199 نمونه‌هایی از این مدل بخارپز چند کاره هستند. البته امکان خرید بخارپز با قابلیت زودپز، آرام پز و پلوپز نیز فراهم است. مثلا پلوپز 24 کاره روگن مدل 2120 قابلیت بخارپز نیز دارد. مشخصات بیشتر این محصول و قیمت آن را می‌توانید با وارد شدن به صفحه مشخصات آن، مشاهده کنید.

روش کار بخارپز به این صورت است که مواد غذایی را داخل سبد و ظروف مخصوص قرار می‌دهید. سپس به میزان لازم داخل زودپز آب می‌ریزید. بخار حاصل از این آب باعث پخته شدن مواد غذایی داخل سبد می‌شود. برای کار با زودپز نیازی به استفاده از روغن نیست و می‌توان سالم‌ترین غذاها را به وسیله آن آماده کرد.

پلوپز

برای پخت برنج و دم کشیدن آن می‌توان از دستگاهی به نام پلوپز برقی بهره برد. پلوپز به دم کردن انواع برنج اختصاص دارد اما می‌توان برای دم کردن موادی شبیه به برنج مثل بلغور، جو و گندم نیز از آن استفاده کرد. با پلوپز دیگر نگران سوختن یا ته گرفتن برنج نخواهید بود و برنج کته ظاهر بهتری به خود می‌گیرد. البته ته دیگ‌های خوشمزه‌ای نیز برای تزیین سفره و رضایت بیشتر مهمانان با پلوپز آماده می‌شود.

به وسیله تایمر، زمان لازم برای پخت برنج را تنظیم می‌کنید و دستگاه بعد از آن به طور خودکار خاموش می‌شود. گاهی دستگاه پلوپز به عنوان دستگاه بخارپز، سرخ کن، زودپز و آرام پز نیز کاربرد دارد. پلوپز تفال مدل PK9018 نمونه‌ای از یک دستگاه بسیار کاربردی است که نسبت به عملکردهای متنوع خود، قیمت مناسبی دارد.

بررسی تفاوت زودپز، بخارپز، آرام پز و پلوپز با کمک جدول

برای اینکه تفاوت زودپز، بخارپز، آرام پز و پلوپز را در یک نگاه و سریع‌تر متوجه شوید، جدولی را در ادامه برای شما رسم نموده‌ایم. این جدول به شما در انتخاب وسیله پخت و پز مناسب و خرید بهترین محصول کمک خواهد کرد و این 4 دستگاه برقی پخت و پز را از لحاظ زمان پخت، روش پخت، مزیت پخت و انواع غذاهایی که با آن‌ها قابل پخت است، مقایسه می‌کنیم.

 

تفاوتها روش پخت زمان پخت نوع غذای قابل پخت مزیت پخت
زودپز بالا بردن فشار بخار داخل دیگ و پخت غذا در این فشار بالا، پخت سریع غذا در زمانی کمتر از پخت عادی روی اجاق انواع خورش، سوپ، برنج، کیک، ماست، حبوبات مثل لوبیا، کیک، گوشت و… پخت سریع غذا، حفظ پروتئین و از بین بردن مقداری از ویتامین غذا
بخارپز پخت غذا با استفاده از بخار آب پخت سریع با بخار آب پخت سبزیجات، گوشت، مرغ، ماکیان و… حفظ ویتامین و مواد مغذی داخل غذا، بدون نیاز به روغن، کالری پایین غذا
آرام پز پخت آرام و طولانی‌تر غذا با گرم شدن دیواره و کف دیگ، پخت آرام، آرام‌تر از پخت عادی روی اجاق پخت انواع غذا مثل خورش، کیک، دسر، سوپ و… بهتر جا افتادن خورش، آماده بودن و گرم بودن غذا بعد از آمدن از سرکار یا بیرون
پلوپز پخت برنج به روش کته تنظیم مدت زمان پخت به وسیله فرد پخت برنج و انواع پلو بهتر دم کشیدن برنج با وجود پخت به روش کته، ته دیگ و عدم ته گرفتن پلو

 

 

خرید زودپز، بخارپز، آرام پز و پلوپز

فروشگاه اینترنتی ژینال، به عنوان یکی از فروشگاه‌های برتر کشور به فروش انواع زودپز، بخارپز، آرام پز و پلوپز اقدام می‌کند. بعد از مطالعه مطالب بالا قطعا با تفاوت‌های بین این 4 محصول برقی آشنا شده‌اید. اما اگر در مورد کارایی و تفاوت هر کدام از آن‌ها به اطلاعات بیشتری نیاز دارید، کافی است با مشاوران ژینال تماس بگیرید.

از مزایای خرید لوازم برقی آشپزخانه از فروشگاه آنلاین ژینال می‌توان به ارسال سریع، قیمت مناسب و تنوع محصولی بالا اشاره کرد. چنانچه تمایل دارید از این مزایا بهره مند ‌شوید می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی زیر برای خرید زودپز، بخارپز، آرام پز و پلوپز اقدام کنید.

 • وب سایت ژینال و اضافه کردن محصول مورد نظر به سبد خرید
 • چت آنلاین با مراجعه به سایت ژینال
 • شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام و واتساپ
 • تماس

هر کدام از این سه دستگاه کارایی خاص خود را دارند و نمی توان گفت یکی از آنها نسبت به بقیه برتری دارد. شما می توانید بجای خرید تکی یکی از آنها ، دستگاه چندکاره ای بخرید که دارای برنامه های پخت متنوعی برای پخ سریع ، آرام و بخارپز کردن مواد دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *