همه چیز درباره طول عمر باتری لپ تاپ

هر آنچه که باید درباره باتری لپ‌ تاپ بدانید

برای افزایش طول عمر باتری لپ تاپ چه کار کنیم؟

امروزه لپ‌ تاپ به عنوان ابزار اصلی بسیاری از اشخاص در خانه و محیط کار شناخته می‌شود. به ویژه که در سال 2020 به دلیل مواجه شدن با بحران ویروس کووید -19 نیاز به این وسیله الکترونیکی بیش از پیش شده است. از بودن در یک کلاس آنلاین گرفته تا یک جلسه کاری، این لپ‌ تاپ شما است که جزو ابزار کار اصلی شما به حساب می‌آید. از اصلی ترین مواردی که در هنگام خرید لپ تاپ  به آن توجه می شود باتری آن است. در حقیقت باتری لپ ‌تاپ یکی از مهمترین اجزای لپ ‌تاپ در زمانی که به برق دسترسی نداریم، می‌باشد.  پس نیازمندیم تا با یک سری نکات و شرایط، چه در زمان سلامت باتری و چه در زمان بروز مشکل، آشنا شویم.

در این مقاله از فروشگاه اینترنتی ژینال قصد داریم اطلاعات جامعی و کاملی را در مورد باتری لپ تاپ در اختیار شما قرار دهیم تا بدانید چگونه از لپ تاپ باتری خود نگه داری کنید و یا کی آن را تعویض و جایگزین نمایید. پس با ما همراه باشید.

راه های افزایش طول عمر باتری لپ‌ تاپ

افزایش طول عمر باتری لپ‌ تاپ همواره دغدغه کاربرانی بوده که به طور مداوم از این وسیله استفاده می‌کنند. اگر شما هم جزو این افراد باشید، متوجه شده‌اید که باتری لپ ‌تاپ نسبت به سایر وسایل الکترونیکی و گجت‌ها خیلی زودتر شارژ خالی ‌می‌کند. در مقاله دیگری از ژینال با عنوان افزایش طول عمر باتری لپ تاپ با استفاده از Power Plan ویندوز روشی بسیار کاربردی و آسان را برای افزاش عمر باتری بیان کردیم. در ادامه نکات دیگری را به شما آموزش می دهیم.

امروزه جنس باتری لپ ‌تاپ های موجود در بازار لیتیوم یونی‌ است. همین موضوع سبب می‌شود که از باتری به بهترین شکل محافظت صورت گیرد. در ادامه چند مورد از مواردی که باعث طول عمر بیشترباتری لپ ‌تاپ‌ تان می‌شود را گوشزد می‌کنیم. فرقی نمی کند که لپ تاپی تهیه کرده باشید نو باشد یا استوک، در هر صورت در حین خرید لپ تاپ استوک هم باید به طول عمر باتری و ماندگاری آن دقت کنید.

کم کردن نور صفحه نمایشگر لپ ‌تاپ

بیشترین میزان شارژ لپ ‌تاپ تان توسط صفحه نمایشگر آن مصرف می‌شود. بنابراین می‌توان اینطور گفت که، بهترین راه برای افزایش طول عمر باتری لپ ‌تاپ شما تنظیم نور صفحه نمایش است. شما می‌توانید در قسمت منوی پنهان لپ ‌تاپ تان روی گزینهmobility center  کلیک کنید و به راحتی نور صفحه نمایش را کم کنید.

فعال کردن حالت power saver برای افزایش طول عمر باتری لپ تاپ

برخی از لپ ‌تاپ ها به صورت پایه روی حالت balanced و یا High performance  تنظیم شده‌اند. قرار گرفتن در یکی از این دو حالت مصرف انرژی بیشتری نسبت به حالت  power saver دارد. پس شما با وارد شدن به قسمت  control panel می‌توانید در بخش power setting اقدام به درست کردن این آیتم و قرار دادن در حالت power saver کنید.

متصل بودن پورت بلوتوث

استفاده مداوم از بلندگوهای بلوتوثی و یا هدفون بلوتوثی می‌تواند سهم زیادی از شارژ باتری لپ ‌تاپ را مصرف کند. بنابراین توصیه می‌کنیم فقط در هنگام استفاده از این ابزار، آن ها را به لپ ‌تاپ متصل کنید و در صورت استفاده نکردن از لپ ‌تاپ جدا کنید.

استفاده از اینترنت

اگر فکر می‌کنید که استفاده از اینترنت نقشی در طول عمر باتری لپ ‌تاپ ندارد، باید بگوییم کاملاً در اشتباه هستید. برای آزمایش این موضوع پیشنهاد می‌کنیم باتری لپ‌ت اپ را فول شارژ کنید و سپس یکبار با اتصال به اینترنت و بار دوم بدون اتصال به اینترنت مدت زمان شارژدهی باتری را بسنجید. مطمئناً خودتان متوجه این موضوع خواهید شد که متصل بودن به اینترنت حتی بدون استفاده از آن مدت زمان طول عمر باتری را کاهش می‌دهد.

متصل بودن به برق شهری

امروزه اکثر لپ ‌تاپ های جدید دارای باتری internal هستند. یعنی باتری در درون لپ ‌تاپ تعبیه شده است. اما اگر لپ ‌تاپ شما باتری جداشونده دارد، بهتر است در زمان در دسترس بودن برق شهری باتری را جدا کرده و مستقیم به برق شهری متصل شوند و با این کار باعث طول عمر باتری خود شوند.

راه های افزایش طول عمر باتری لپ ‌تاپ

چگونه بفهمیم باتری لپ‌ تاپ خراب شده

باتری های لپ ‌تاپ به مرور زمان و با استفاده مداوم از لپ ‌تاپ عموماً با کاهش بازدهی همراه هستند. البته که این امر نسبی ست و در لپ ‌تاپ های مختلف متفاوت است. اگر باتری ل پ‌تاپ شما در زمان متصل نبودن به برق 10 الی 15 دقیقه خالی شود، زمان تعویض آن فرارسیده است. اما اگر این زمان بیشتر از 15 دقیقه است، برای اینکه از میزان سلامت باتری خود آگاه شوید می‌تواند موارد زیر را اجرا کنید.

  • اگر ویندوز لپ ‌تاپ شما 7 است، در قسمت command prompt دستور powercfg/energy را تایپ کنید. بعد از اجرای این دستور یک سری اطلاعات به شما نمایش داده می‌شود. این اطلاعات شامل میزان ظرفیت طراحی(design capacity) و میزان شارژ فول (full charge) می ‌باشد. اگر میزان شارژ فول از میزان ظرفیت طراحی کمتر است، یعنی باتری لپ ‌تاپ شما در حال خالی کردن توان خود است. اگر میزان تفاوت این اعداد زیاد باشد، موعد تعویض باتری لپ ‌تاپ تان فرارسیده است.
  • در ویندوز 8 و 10 فرمان powercfg\batteryreport را اجرا کنید. در این نسخه ها، اطلاعات با فرم بهتر و آسان تری با نام ارزیابی عمر باتری (battery life estimates) در اختیار قرار می‌گیرد. در این قسمت هم اگر میزان شارژ فول باتری از میزان ظرفیت طراحی تفاوت زیادی داشته باشد، زمان تعویض باتری شما است.

چگونه بفهمیم باتری لپ ‌تاپ خراب شده

چه کنیم طول عمر باتری لپ‌ تاپ افزایش یابد و زود خراب نشود؟

اگر از جمله افرادی هستید که حاضرید برای داشتن باتری پرقدرت تر برای لپ‌ تاپ تان هزینه بیشتری بپردازید، به این امید که دیگر باتری شما نیاز به هیگونه مراقبتی ندارد باید بگوییم سخت در اشتباهید. باتری لپ ‌تاپ  مانند سایر ابزار الکترونیکی نیاز به مراقبت و استفاده بهینه دارد. در ادامه چند نمونه از این اقدامات را متذکر می‌شویم. دقت داشته باشید هنگام خرید لپ تاپ استوک توجه به سلامت باتری بسیار اهمیت دارد. بنابراین چون ممکن است باتری لپ تاپ از اول خراب بوده باشد، شما باید تست های لازم را از لپ تاپ بگیرید.

اولین نکته برای جلوگیری از خراب شدن باتری لپ‌ تاپ ابتدا حتما دو شاخه را به پریز بزنیم و سپس به لپ ‌تاپ متصل کنیم. نکته دوم که اغلب توسط کاربران مورد بی‌توجهی قرار می‌گیرد این است که، شارژ لپ تاپ را تا آخرین میزان استفاده کرده و سپس اقدام به شارژدهی لپ ‌تاپ خود می ‌کنند. برخی از کاربران هم به طور مداوم لپ ‌تاپ خود را به شارژ متصل می‌کنند. در هر دو حالت این کار سبب خرابی باتری لپ ‌تاپ شما خواهد شد.

نکته دیگر اینکه در زمان روشن بودن وتیرلس و یا بلوتوث حتی اگر مورد استفاده قرار نگیرند، لپ ‌تاپ در حال پیدا کردن دستگاه موردنظر است و همین باعث می‌شود تا مصرف باتری بالا رفته و طول عمر باتری را کاهش دهد. اگر مدت زمان طولانی از لپ‌تاپ تان استفاده می‌کنید حتما باتری را جدا کرده مستقیم از برق شهری استفاده کنید. این کار از خراب شدن باتری لپ ‌تاپ جلوگیری می‌کند. در نهایت به هیچ عنوان باتری لپ تاپ تان را با شارژری غیر از شارژر مخصوص خود شارژ نکنید. اگر در مواقعی دیدید که باتری لپ تاپ شما زود خالی می شود، در مقاله علت زود خالی شدن باتری لپ تاپ و روش های رفع آن را بخوانید.

چه کنیم باتری لپ‌ تاپ خراب نشود؟

چگونه باتری لپ‌ تاپ را غیرفعال کنیم

زمانی را در نظر بگیرید که شما می‌خواهید بدون درآوردن باتری آن را از مدار خارج کنید. برای این کار ابتدا باتری را فول شارژ کنید. سپس اجازه دهید تا شارژ آن یکی دو درصد پایین بیاید. سپس دوباره لپ ‌تاپ را به برق متصل کنید. بعد از این کار بالای آیکون شارژ باتری باید عبارت plugged in,not sharging را مشاهده کنید که به معنی غیر فعال شدن باتری لپ تاپ تان می‌باشد.

محصول با این آیدی وجود ندارد

اگرچه که ما هیچوقت توصیه به این کارنمی‌ کنیم. چون در دراز مدت  به باتری لپ ‌تاپ آسیب وارد می‌شود.

در این مقاله سعی براین شد تا شما را با راهکارهای استفاده بهینه از باتری لپ‌ تاپ، اقداماتی که می‌توان به صورت پیشگیرانه از خرابی آن جلوگیری کند و طول عمر باتری لپ‌ تاپ را افزایش دهد، آشنا کنیم. امیدوارم این مطالب به شما در حفظ و نگهداری باتری لپ ‌تاپ تان کمک کرده باشد.

اگر باتری لپ تاپ یا سیم شارژر آن دچار مشکل شده است و می خواهید آن را تعویض و جایگزین نمایید به شما پیشنهاد می کنیم که به بخش قطعات لپ تاپ فروشگاه ژینال مراجعه نمایید و قطعه مورد نظر خود را با مناسب ترین قیمت ممکن خریداری کنید. همچنین شما می توانید برای خرید هر محصول سوالات خود را با مشاورین باتجربه و کاردان ژینال در میان بگذارید و یک خرید مطمئن را تجربه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *