آموزش سریع و آسان تبدیل هارد اینترنال به اکسترنال در 3 دقیقه

آموزش سریع و آسان تبدیل هارد اینترنال به اکسترنال

در مقاله دیگری از ژینال با عنوان چگونه هارد اکسترنال را از لپ ‌تاپ جدا کنیم؟ در مورد نحوه جدا کردن هارد اکسترنال از لپ تاپ اطلاعات جامعی در اختیار شما قرار دادیم در این مقاله به آموزش سریع و آسان تبدیل هارد اینترنال به اکسترنال می پردازیم. شما با تبدیل هارد اینترنال به اکسترنال اولاً هزینه بسیار کمتری را نسبت به خرید یک هارد اکسترنال نو پیش رو دارید. دلیل دوم، مربوط به محیط زیست می‌شود. شما با اضافه نکردن یک وسیله الکترونیکی جدید، می‌توانید سهم بسزایی در حفظ محیط زیست داشته باشید و در نهایت استفاده بهینه از وسایل بلااستفاده به شما حس رضایت بیشتری خواهد داد.

حال، اگر با خواندن این مقدمه توانستیم شما را قانع کنیم تا هارد اینترنال خود را با اقداماتی که ذکر خواهد شد تبدیل به هارد اینترنال کنید، با ما در سایت فروشگاه اینترنتی ژینال همراه باشید.

نحوه تبدیل هارد اینترنال به اکسترنال

اولین گام برای تبدیل هارد اینترنال به اکسترنال این است که از سلامت هارد خود اطمینان حاصل کنیم. اگر احیاناً صدایی مثل یک کلیک ساده از هارد اینترنال خود می‌شنوید، احتمالاً یک قطعه داخلی از هارد اینترنال شما آسیب دیده است. بعد از انجام این تست حال اگر از لحاظ ظاهری هم مشکلی مشاهده نکردید، زمان آن است که از سلامت نرم‌افزاری هارد اینترنال خود نیز مطمئن شوید.

برای تست سلامت داخلی هارد اینترنال کافیست نرم‌افزار Crystal Disk info را که به صورت رایگان در دسترس است، دانلود و بر روی سیستم خود  نصب کنید. با کمک این نرم‌افزار کلیه تاریخچه درایوها و تنظیمات هارد اینترنال خود را مشاهده می‌کنید. در قسمت چپ پنجره‌ای که مشاهده می‌کنید، وضعیت health status قرار دارد. اگر وضعیت سلامت آبی نشان داده شود، به این معنی است که هارد شمت از وضعیت مطلوبی برخوردار است. اما اگر وضعیت قرمز نشان داده شد، نشان دهنده پایان عمر هارد اینترنال شماست.

سایزهای هارد اینترنال

هاردهای اینترنال معمولاً در دو سایز متعارف دیده می‌شود. اولی مربوط به کامپیوترهای خانگی است مه معمولاً از هاردهای اینترنال با ضریب 3.5 برخوردارند. این سایز حدوداً اندازه یک کتاب  متوسط است. این هاردهای اینترنال از سایز بزرگ و البته قیمت پایین تری برخوردارند. هاردهای اینترنال با اندازه 3.5 از منبع تامین انرژی خارجی بهره می‌برند. یعنی به صورت مجزا باید تغذیه انرژی شوند.

نوع دوم که همان هاردهای اینترنال درون لپ‌تاپ و یا هاردهای SSD می‌باشند، دارای ضریب سایز 2.5 می‌باشند. اندازه آنها حدوداً اندازه سایز یک اسمارت فون می‌باشد. از مزیتهای این نوع هاردهای اینترنال نیاز نداشتن به منبع تامین انرژی جداگانه می‌باشد و این هاردها پس از تبدیل به هارد اکسترنال فقط با اتصال به لپ‌تاپ نیروی مورد نیاز خود را تامین خواهند کرد.

انتخاب باکس مناسب برای تبدیل هارد اینترنال به اکسترنال

برای انتخاب باکسی مناسب برای ساخت هارد اکسترنال جدید خود باید به چند موضوع توجه کنید. اولین موضوع مربوط به اندازه هارد و البته پورت رابط آن می‌باشد. اگر هارد اینترنال تان اندازه‌ای با ضریب 2.5 دارد و از پورت SATA بهره می‌برد، باید یک باکس SATA 2.5 تهیه کنید.

اگر هارد اینترنال شما مربوط به یک کامپیوتر رومیزی ست که ضریب آن 3.5 است، اغلب آنها از پورت PATA بهره می‌برند، پس بهتر است از یک باکس با اندازه 3.5 و رابط PATA/IDE استفاده کنید. ارتفاع باکس هارد اکسترنال معمولاً 9.5 ، 7 و یا 12.5 میلی‌متر است که البته نوع 12.5 میلی‌متری آن بسیار نادر است. اغلب هاردهای با ضریب 2.5 با باکس هایی با ارتفاع 9.5 یا 7 میلی‌متر مَچ می‌شوند.

انتخاب باکس مناسب برای تبدیل هارد اینترنال به اکسترنال

هارد اکسترنال جدید و پورت خارجی آن

پس از انتخاب باکس مناسب برای ساخت هارد اکسترنال جدید خود، زمان آن رسیده تا انتخاب کنید که می‌خواهید هارد اکسترنال شما از کدام یک از پورت های USB 3.0 ، USB 2.0 و یا پورت E stata برخوردار باشد.

البته تعیین نوع رابط خروجی تا حد زیادی به باکسی که برای هارد اکسترنال خود انتخاب می‌کنید، بستگی دارد. پس بهتر است قبل از خریدن بدنه هارد اکسترنال خود، به این موضوع نیز توجه داشته باشید. از بین رابط های نام برده شده USB2.0 از همه ارزان تر است.

جنس بدنه هارد اکسترنال

باکس هایی که برای تبدیل هارد اینترنال به اکسترنال در بازار موجود است، از جنس پلاستیکی و فلزی است. اینکه شما چه باکسی برای تبدیل هارد اینترنال خود به اکسترنال انتخاب می‌کنید، تا حد زیادی به نوع کاربری شما بستگی دارد.

اگر از هارد اکسترنال به صورت مداوم و مستمر استفاده نمی‌کنید و کاربری آن برای شما محدود به بک آپ گرفتن از اطلاعاتتان می‌باشد، زیاد خود را درگیر جنس بدنه باکس هارد اکسترنال نکنید. اما اگر نوع کاربرد آن برای شما به گونه ایست که هاردتان مدت زمان طولانی به لپ‌تاپ متصل است، بهتر است از جنس بدنه فلزی برای هارد اکسترنال خود بهره ببرید. چون مدت زمان طولانی، مطمئناً دمای هاردتان را به شدت بالا می‌برد و این موضوع دشمن هارد و البته اطلاعات شما محسوب می‌شود.

جاسازی هارد اینترنال در باکس و تبدیل آن به هارد اکسترنال

در نهایت با در نظر گرفتن همه موارد ذکر شده، حالا زمان آن رسیده که هارد اینترنال خود را در باکس خریداری شده به عنوان بدنه هارد اکسترنال جا بزنید. برای این کار از محلی که پورت SATA قرار دارد، هارد اینترنال را داخل باکس قرار دهید.

با کمی فشار محل قرارگیری آن را فیکس کنید. اگر در قاب بدنه از پیچ استفاده شده است، قسمت بالای بدنه را روی آن قرار دهید و پیچ ها را سفت کنید. حالا دیگر یک هارد اکسترنال دست ساز خود را دارید. مبارکتان باشد.

جاسازی هارد اینترنال در باکس و تبدیل آن به هارد اکسترنال

در این مقاله سعی کردیم که همه موارد مورد نیاز برای تبدیل یک هارد اینترنال به هارد اکسترنال را با در نظر گرفتن همه موارد برای شما توضیح دهیم. مطمئناً با خواندن این مطلب به این نکته پی بردید که با داشتن یک هارد اینترنال قدیمی و بلااستفاده اما سالم به راحتی می‌توانید یک هارد اکسترنال برای خود داشته باشید.

هارد اکسترنال شما علاوه بر اینکه می‌تواند اطلاعات شما را ذخیره کند، برای شما هزینه بر نبوده و شما با این کار گامی کوچک در داشتن زمینی پاک  برداشته اید. برای خرید هارد اینترنال و اکسترنال با مناسب ترین قیمت می توانید از طریق فروشگاه ژینال اقدام کنید و یک خرید ارزان و مطمئن را تجربه نمایید.

برای انتخاب باکسی مناسب برای ساخت هارد اکسترنال جدید خود باید به چند موضوع توجه کنید. اولین موضوع مربوط به اندازه هارد و البته پورت رابط آن می‌باشد. اگر هارد اینترنال تان اندازه‌ای با ضریب 2.5 دارد و از پورت SATA بهره می‌برد، باید یک باکس SATA 2.5 تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *